Skip to content

39 Lake Trail EWayne, NJ 07470

Built 1938

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block1311
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,396
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,700
45%
Improvement Value:$117,000
55%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,647+4.0%
2024$12,162+1.2%
2023$12,013+0.4%
2022$11,960+2.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft2,396DeedBook 4139, Page 105

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 1799, Page 227

Property Sale

Sale
$548,000
DeedBook 1090, Page 211

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 605, Page 267

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 518, Page 216

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook R 168, Page 135

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook I 154, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1938