Skip to content

79 Pleasant Vw DrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 8, 2003

Property Information

Block1214
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
54%
Improvement Value:$91,600
46%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,940+4.0%
2024$11,482+1.2%
2023$11,341+0.4%
2022$11,291+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 671, Page 1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook L 124, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1953