Skip to content

76 Overlook AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2003

Property Information

Block1313
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,969
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,400
54%
Improvement Value:$104,600
46%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,497+4.0%
2024$12,980+1.2%
2023$12,821+0.4%
2022$12,764+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook Q 155, Page 259

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook Y 144, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1960