Skip to content

717 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block1326
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
60%
Improvement Value:$60,400
40%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,812+4.1%
2024$8,464+1.3%
2023$8,358-2.5%
2022$8,569+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950