Skip to content

113 Overlook AveWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jan 7, 1994

Property Information

Block1326
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,969
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
60%
Improvement Value:$81,300
40%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,029+4.0%
2024$11,568+1.2%
2023$11,426+0.4%
2022$11,375+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft1,969DeedBook 135, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1920