Skip to content

22 Doig RdWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jan 14, 1997

Property Information

Block1410
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,377
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,800
23%
Improvement Value:$332,100
77%
Total Assessment$431,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,681+4.0%
2024$24,696+1.2%
2023$24,394+0.4%
2022$24,286+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$287,000

To:

Sq Ft4,377DeedBook 149, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook I 134, Page 340

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook O 122, Page 557