Skip to content

210 Newark Pompton TpkeWayne, NJ 07470

Built 1981

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Mar 29, 1999

Property Information

Block1411
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,058
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,100
48%
Improvement Value:$108,100
52%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,320+4.0%
2024$11,848+1.2%
2023$11,703+0.4%
2022$11,651+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$231,000

To:

Sq Ft2,058DeedBook 160, Page 76

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook X 132, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1981