Skip to content

19 Castles DrWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block1600
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,670
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
49%
Improvement Value:$145,300
51%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,881+4.0%
2024$16,233+1.2%
2023$16,035+0.4%
2022$15,964+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft2,670DeedBook 3468, Page 150

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 758, Page 200

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook P 145, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1958