Skip to content

28 Chandler DrWayne, NJ 07470

Built 1978

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Sep 12, 1991

Property Information

Block1610
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,476
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,400
41%
Improvement Value:$186,900
59%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,688+4.0%
2024$17,972+1.2%
2023$17,752+0.4%
2022$17,673+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

To:

Sq Ft2,476DeedBook 129, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1978