Skip to content

85 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block1613
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,776
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,500
49%
Improvement Value:$83,500
51%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,751+4.0%
2024$9,378+1.2%
2023$9,263+0.4%
2022$9,222+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 4236, Page 30

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 460, Page 27

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook L 129, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1965