Skip to content

116 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 7, 2018

Property Information

Block1616
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,145
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
49%
Improvement Value:$92,600
51%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,798+4.0%
2024$10,384+1.2%
2023$10,257+0.4%
2022$10,211+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,145DeedBook 3451, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1950