Skip to content

8 Post LaneWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 3, 2009

Property Information

Block1615
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,879
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,500
57%
Improvement Value:$71,500
43%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,811+4.0%
2024$9,435+1.2%
2023$9,319+0.4%
2022$9,278+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,879DeedBook 1844, Page 286

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 1296, Page 184

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 1090, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1950