Skip to content

19 Fairview TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$114,900
Last Sale Date
Jan 18, 1985

Property Information

Block1700
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,480
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
55%
Improvement Value:$84,600
45%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,178+4.0%
2024$10,750+1.2%
2023$10,618+0.4%
2022$10,571+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$114,900

To:

Sq Ft1,480DeedBook 113, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1950