Skip to content

25 Fairview TerrWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 4, 2013

Property Information

Block1700
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
54%
Improvement Value:$88,000
46%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,375+4.0%
2024$10,939+1.2%
2023$10,805+0.4%
2022$10,757+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,246DeedBook 2406, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1949