Skip to content

14 Forest TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$424,900
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block1703
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,500
48%
Improvement Value:$101,600
52%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,720+4.0%
2024$11,270+1.2%
2023$11,132+0.4%
2022$11,083+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$424,900

To:

Sq Ft1,414DeedBook 3738, Page 117

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook K 117, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1955