Skip to content

42 Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 20, 2004

Property Information

Block1707
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,932
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,700
47%
Improvement Value:$118,400
53%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,206+4.0%
2024$12,700+1.2%
2023$12,544+0.4%
2022$12,489+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 823, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1955