Skip to content

47 Hemlock TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$977,500
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block1704
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,499
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,100
22%
Improvement Value:$397,700
78%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,134+4.0%
2024$28,979+1.2%
2023$28,624+0.4%
2022$28,497+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$977,500

To:

Sq Ft4,499DeedBook 3448, Page 159

Property Sale

Sale
$401,082

From:

To:

Sq Ft2,976DeedBook 2968, Page 157Recorded12/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950