Skip to content

44 Shady TerrWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block1704
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,374
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
44%
Improvement Value:$133,700
56%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,229+4.0%
2024$13,683+1.2%
2023$13,516+0.4%
2022$13,456+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$387,000

To:

Sq Ft2,374DeedBook 3401, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1940