Skip to content

57 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Oct 25, 2022

Property Information

Block1727
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,100
58%
Improvement Value:$79,900
42%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,238+4.0%
2024$10,807+1.2%
2023$10,675+0.4%
2022$10,627+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 4421, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1952