Skip to content

11 Mountainside DrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block1713
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
60%
Improvement Value:$76,400
40%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,387+4.0%
2024$10,950+1.2%
2023$10,816+0.4%
2022$10,768+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 2574, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1953