Skip to content

1097 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 14, 2017

Property Information

Block2300
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,585
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
60%
Improvement Value:$80,700
40%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,993+4.0%
2024$11,533+1.2%
2023$11,392+0.4%
2022$11,342+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,585DeedBook 2990, Page 201

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 1123, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1950