Skip to content

8 Fair Ridge CtWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block1902
Lot67
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,158
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
24%
Improvement Value:$169,900
76%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,373+4.0%
2024$12,860+1.2%
2023$12,702+0.4%
2022$12,646+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,158DeedBook 4332, Page 288

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook X 134, Page 482

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook P 128, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1990