Skip to content

24 Fair Ridge CtWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 3, 2025

Property Information

Block1902
Lot75
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,158
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$188,200
77%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,461+4.0%
2024$13,906+1.2%
2023$13,736+0.4%
2022$13,675+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft2,158DeedBook 5003, Page 161

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook Y 125, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1990