Skip to content

20 Ashburn RdWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 9, 1993

Property Information

Block2104
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,580
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,200
48%
Improvement Value:$140,000
52%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,126+4.0%
2024$15,507+1.2%
2023$15,317+0.4%
2022$15,250+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,580DeedBook 133, Page 533

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook Q 125, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1968