Skip to content

54 Woodlot RdWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block1908
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,200
60%
Improvement Value:$60,300
40%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,699+4.1%
2024$8,356-1.7%
2023$8,500+0.4%
2022$8,463+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,468DeedBook 2213, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1948