Skip to content

60 Woodlot RdWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 20, 2005

Property Information

Block1908
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,200
60%
Improvement Value:$59,900
40%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,925+4.0%
2024$8,583+1.2%
2023$8,478+0.4%
2022$8,440+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 1111, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1948