Skip to content

48 Oxbow PlaceWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 8, 1996

Property Information

Block2104
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,660
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,600
43%
Improvement Value:$166,100
57%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,344+4.0%
2024$16,679+1.2%
2023$16,475+0.4%
2022$16,402+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,660DeedBook 147, Page 276

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook U 124, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1968