Skip to content

111 Riverlawn DrWayne, NJ 07470

Built 1916

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 19, 2003

Property Information

Block209
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class12
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
76%
Improvement Value:$14,400
24%
Total Assessment$58,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,496+4.0%
2024$3,362+1.2%
2023$3,321+0.4%
2022$3,306+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft672DeedBook 613, Page 76

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook X 138, Page 129

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook W 130, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1916