Skip to content

74 Hardwick LaneWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jan 6, 2020

Property Information

Block2101
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,687
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
58%
Improvement Value:$95,200
42%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,509+4.0%
2024$12,991+1.2%
2023$12,832+0.4%
2022$12,775+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft1,687DeedBook 3733, Page 35

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 1781, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1955