Skip to content

54 Hardwick LaneWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 2, 1993

Property Information

Block2101
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,724
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,700
36%
Improvement Value:$231,500
64%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,417+4.0%
2024$20,596+1.2%
2023$20,344+0.4%
2022$20,254+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft3,724DeedBook 135, Page 376