Skip to content

1432 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 31, 2001

Property Information

Block2104
Lot75
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,068
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,100
31%
Improvement Value:$225,100
69%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,396+4.0%
2024$18,652+1.2%
2023$18,424+0.4%
2022$18,342+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft4,068DeedBook 331, Page 51

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook D 116, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1986