Skip to content

21 Ruskin CourtWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$626,500
Last Sale Date
May 23, 2011

Property Information

Block2104
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,568
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,300
40%
Improvement Value:$188,400
60%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,653+4.0%
2024$17,937+1.2%
2023$17,718+0.4%
2022$17,639+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$626,500

To:

Sq Ft2,568DeedBook 2056, Page 5

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook T 167, Page 111

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook L 127, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1966