Skip to content

33 Oxbow PlaceWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 19, 1995

Property Information

Block2104
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,345
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,700
45%
Improvement Value:$147,300
55%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,995+4.0%
2024$15,381+1.2%
2023$15,193+0.4%
2022$15,126+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,345DeedBook 138, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1965