Skip to content

12 Ashburn RdWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Date
May 14, 2020

Property Information

Block2104
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,354
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
51%
Improvement Value:$119,800
49%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,508+4.0%
2024$13,952+1.2%
2023$13,781+0.4%
2022$13,720+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook I 113, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1969