Skip to content

9 Ruskin CourtWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Sep 25, 1992

Property Information

Block2113
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,398
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
47%
Improvement Value:$140,700
53%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,739+4.0%
2024$15,136+1.2%
2023$14,950+0.4%
2022$14,884+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

To:

Sq Ft2,398DeedBook 132, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1964