Skip to content

12 Amboy RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 25, 1999

Property Information

Block2117
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,198
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,700
51%
Improvement Value:$118,700
49%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,354+4.0%
2024$13,803+1.2%
2023$13,634+0.4%
2022$13,574+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,198DeedBook 161, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1963