Skip to content

23 Dubel RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block2117
Lot102
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,600
65%
Improvement Value:$51,500
35%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,747+4.0%
2024$8,411+1.2%
2023$8,308+0.4%
2022$8,271+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,395DeedBook 3610, Page 283

Property Sale

Sale
$104,806

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 3271, Page 99Recorded3/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950