Skip to content

14 Shawn CourtWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block2117
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,498
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,900
47%
Improvement Value:$140,800
53%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,917+4.0%
2024$15,307+1.2%
2023$15,120+0.4%
2022$15,053+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,498DeedBook 3668, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1963