Skip to content

11 Shawn CourtWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 6, 2009

Property Information

Block2117
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,988
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,400
54%
Improvement Value:$104,600
46%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,438+4.0%
2024$12,923+1.2%
2023$12,764+0.4%
2022$12,708+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,988DeedBook 1822, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1963