Skip to content

202 Andover DrWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Mar 22, 2017

Property Information

Block2117
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
53%
Improvement Value:$110,300
47%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,878+4.0%
2024$13,346+1.2%
2023$13,182+0.4%
2022$13,124+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 3030, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1963