Skip to content

16 Barnsdale RdWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2006

Property Information

Block302
Lot65
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,228
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,900
55%
Improvement Value:$47,800
45%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,344+4.0%
2024$6,101+1.2%
2023$6,026+0.4%
2022$6,000+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952