Skip to content

975 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block2205
Lot127
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,900
43%
Improvement Value:$171,300
57%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,850+4.0%
2024$17,165+1.2%
2023$16,955+0.4%
2022$16,880+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,356DeedBook 4686, Page 40

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook B 162, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook Y 151, Page 331