Skip to content

62 Terrace RdWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Sep 9, 2009

Property Information

Block2205
Lot137
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,878
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,100
34%
Improvement Value:$295,700
66%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,507+4.0%
2024$25,491+1.2%
2023$25,179+0.4%
2022$25,067+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

To:

Sq Ft3,878DeedBook 1822, Page 14

Property Sale

Sale
$544,925
DeedBook Z 156, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1998