Skip to content

58 Terrace RoadWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$907,501
Last Sale Date
Oct 11, 2017

Property Information

Block2205
Lot139
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,703
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,200
40%
Improvement Value:$260,300
60%
Total Assessment$436,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,954+4.0%
2024$24,959+1.2%
2023$24,654+0.4%
2022$24,544+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$907,501

To:

Sq Ft3,703DeedBook 3173, Page 248

Property Sale

Sale
$1,193,000
DeedBook 1189, Page 30

Property Sale

Sale
$612,652
DeedBook P 160, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook Y 151, Page 331