Skip to content

134 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 14, 2023

Property Information

Block2314
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,537
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,600
53%
Improvement Value:$102,100
47%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,944+6.1%
2024$12,198+1.3%
2023$12,046+0.5%
2022$11,991+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,537DeedBook 4520, Page 238

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook C 121, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1935