Skip to content

35 Stalter DrWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 16, 1994

Property Information

Block2326
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,150
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,200
53%
Improvement Value:$124,400
47%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,733+4.0%
2024$15,130+1.2%
2023$14,945+0.4%
2022$14,878+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,150DeedBook 137, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1956