Skip to content

8 Kiwanis DrWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Mar 24, 1998

Property Information

Block2328
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,077
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,200
37%
Improvement Value:$197,700
63%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,546+4.0%
2024$17,834+1.2%
2023$17,616+0.4%
2022$17,538+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000

To:

Sq Ft3,077DeedBook 154, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook U 132, Page 65

Property Sale

Sale
$300
DeedBook M 132, Page 224