Skip to content

20 Kiwanis DrWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 19, 1992

Property Information

Block2328
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,369
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
36%
Improvement Value:$258,500
64%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,170+4.0%
2024$23,244+1.2%
2023$22,959+0.4%
2022$22,858+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,369DeedBook 130, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1990