Skip to content

28 Kiwanis DrWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 29, 2011

Property Information

Block2328
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,203
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,400
38%
Improvement Value:$236,800
62%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,726+4.0%
2024$21,854+1.2%
2023$21,587+0.4%
2022$21,491+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft3,203DeedBook 2130, Page 283

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook R 129, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1990