Skip to content

37 Whipple RdWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block2328
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,200
65%
Improvement Value:$79,200
35%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,462+4.0%
2024$12,946+1.2%
2023$12,787+0.4%
2022$12,730+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 4107, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1970